Як вплине воєнний стан на туризм і виїзд за кордон

Воєнний стан вводиться вперше за роки незалежності України. Відповідну постанову підписав президент і підтримав профільний комітет Верховної Ради з питань державної безпеки. Воєнний стан введено на 30 днів з 28 листопада 2018 року, однак може бути призупинено або продовжено на невизначений період. Ця подія очікувано викликала резонанс. Туризм - чутлива до політики галузь. Як він постраждає від цього? Ми зібрали хвилюючі питання туристів і дали на них відповіді, проаналізувавши доступну інформацію.

Яскравим приклад - введення воєнного стану в Таїланді - країні-лідері світового туризму. У 2014 році в ході військового перевороту головнокомандуючий тайландської армії ввів військовий стан, в результаті якого була змінена конституція і сформовано новий уряд країни. Незважаючи на ці зміни, потік туристів не зменшився взагалі. Туроператори неохоче скорочували польотні програми, а в екскурсійних турах відвідування столиці Таїланду - Бангкоку замінили на інші об'єкти. Головні туристичні визначні пам'ятки України - Львів, Буковель, Закарпаття знаходяться далеко від зони операції об'єднаних сил.

Як будуть працювати банки?

У соціальних мережах з'явилися фотографії з чергами біля банкоматів і банківських відділень. Можна провести аналогії з націоналізацією ПриватБанку і панікою, що супроводжувала перехід найбільшого банку в державну власність. Однак військовий стан ніяк не вплине на роботу банківської системи України - про це заявив голова Національного Банку України Яків Смолій на засіданні РНБО.

Кому не можна виїжджати закордон?

Під час засідання ВР Президент України повідомив, що військовий стан ніяк не вплине на процес перетину кордону. Утриматися від поїздок закордон варто тільки військовослужбовцям резерву першої черги (про це робиться спеціальна позначка у військовому квитку).

Що буде з авіасполученням?

У «Борисполі» запевняють, що ніяких змін в роботі аеропорту в зв'язку з воєнним станом не буде. Рейси виконуються за розкладом. Вартість на авіаквитки може зрости у зв'язку з підвищенням страхових тарифів. Справа в тому, що кожен рейс повинен бути застрахований, а переліт в країну з воєнним станом оцінюється страховими компаніями дорожче. Однак страховка рейсу становить не більше 1% від собівартості квитка. Різкого подорожчання чекати не варто.

Яким буде обмежена свобода пересування?

Згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України ніяких обмежень свободи пересування зроблено не буде.

Голова Генштабу Віктор Муженко стверджує, що розклад руху поїздів може бути змінено під потреби військових. Також можливі збої й затримки в русі і зменшення кількості пасажирських рейсів.

Якщо у вас на найближчий час заплановано подорож, не поспішайте її скасовувати. За кордон виїжджати можна. При проходженні митного контролю можуть посилити огляд особистих речей, багажу і транспортних засобів.

Чи це є форс-мажором?

При введенні воєнного стану в країні необхідно дочекатися чітких вказівок від уряду. Воєнний стан за договором на надання туристичних послуг зазвичай є форс-мажором. Туроператор не несе відповідальності за його введення. Якщо межі закриють, або літак / автобус / поїзд не зможе виїхати в тур, туроператор не зобов'язаний повертати гроші. Однак туристи мають право звернутися до туроператору за компенсацією. Якщо туроператор не вносив приймаючій стороні / авіакомпанії / автобусному перевізнику передоплати, то турист може отримати свої гроші назад. У разі, якщо туроператор не дає туристам відповідь на запит - можна звернутися до адвоката і домогтися зворотного зв'язку.

Що буде з курсом валют?

На оптовому валютному ринку 26 листопада долар піднявся з 27,9 до 29,2 гривень. І це, схоже, не межа росту. Крім введення воєнного стану є ще один фактор - початок періоду відшкодування ПДВ для експортерів. Держава повертає гривню підприємствам, які тут же прагнуть від неї позбутися, що підштовхує курси валют вгору. Але все ж основна причина зростання курсу - це панічні настрої населення. Міжнародні валютні резерви на сьогоднішній момент досягають 17,8 мільярдів доларів США, і, за словами глави Нацбанку, вони готові здійснити валютні інтервенції в разі різкого стрибка. Простими словами - викидати валюту на ринок, щоб не допустити обвалу гривні. Найбільш вірогідний сценарій ослаблення курсу гривні, але не різкий спад. Таким чином, інвестиція в подорожі - все так же хороша ідея.

Чи не відмінять безвізовий режим?

Ніякої офіційної інформації про скасування безвіза не було. Українці і далі зможуть подорожувати по біометричних паспортів.

Який висновок можна зробити?

Директор туристичного оператора "Itravel" Микита Плясов вважає, що відмовлятися від подорожей в зв'язку з введенням воєнного стану точно не варто. В Ізраїлі військові дії не припиняються надовго з моменту його утворення. Однак як в'їзний, так і виїзний туризм розвинені, а авіасполучення не припиняється. Нам залишається чекати, яке рішення прийме Рада національної безпеки і оборони через 30 днів. 

Перекладено з https://telegra.ph/Kak-povliyaet-voennoe-polozhenie-na-turizm-i-vyezd-za-granicu-11-26 Наталією Триф'як